anitka |
Wys³any: Nie 17:23, 23 Gru 2007 Temat postu: wyk³ad histologia 25.11.07 |
|
Aparat w³osowo- ³ojowy
gruczo³y ³ojowe
Gruczo³y ³ojowe mog± byæ gruczo³ami przyw³o¶nymi (90% wszystkich gruczo³ów ³ojowych) lub gruczo³ami wystêpuj±cymi
w skórze samodzielnie. Znajduj± siê w ca³ej skórze z wyj±tkiem skóry d³oni i stóp. ¦rednio jest ich ok. 100/cm2, ale s± miejsca gdzie jest ich znacznie wiêcej tj.: g³owa, twarz, przednia i tylnia powierzchnia klatki piersiowej, srom i okolica odbytu (300- 400/cm2). Powstaj± one z bocznych uwypukleñ pochewki zewnêtrznej w³osa albo naskórka. Do okresu pokwitania nie wykazuj± zazwyczaj aktywno¶ci, pó¼niej powiêkszaj± siê i rozpoczynaj± produkcjê ³oju. Produkcja ta jest pobudzana
u mê¿czyzn przez testosteron a u kobiet przez 17- ketosterydy kory nadnercza. Estrogeny dzia³aj± hamuj±co na produkcjê ³oju.
• Samodzielne gruczo³y ³ojowe spotykamy w czerwieni wargowej (gruczo³y k±cikowe), w wargach sromowych wiêkszych
i mniejszych, skórze napletka, ¿o³êdzi, otoczce sutka i powiekach. Le¿± one w skórze w³a¶ciwej a ich przewody odprowadzaj±ce uchodz± bezpo¶rednio na powierzchniê skóry.
• Przewody odprowadzaj±ce gruczo³ów ³ojowych przyw³o¶nych uchodz± do mieszków w³osowych i s± wysy³ane nab³onkiem wielowarstwowym p³askim. ¦rednica ich czê¶ci wydzielniczych jest odwrotnie proporcjonalna do ¶rednicy w³osa tzn. grube w³osy maja zwykle Male gruczo³y ³ojowe, natomiast cienkie (np. meszek) maj± du¿e gruczo³y ³ojowe. Gruczo³y te s± zbudowane z du¿ych jasnych komórek zawieraj±cych w cytoplazmie liczne krople lipidowe i centralnie po³o¿one j±dro. Komórki te tworz± liczne pok³ady uk³adaj±c siê w pêcherzyki. Pomiêdzy nimi a b³on podstawn± na obwodzie pêcherzyka le¿± ma³e komórki macierzyste. Komórki te stale dziel± siê przesuwaj±c komórki potomne do ¶rodka gruczo³u.
Wydzielina gruczo³ów czyli ³ój jest mieszanin± lipidów ( trójglicerydów, kwasów t³uszczowych i estrów woskowych). Powstaje on przez masowe obumieranie komórek i uwalnianie lipidów do ¶wiat³a przewodów a nastêpnie do przestrzeni miêdzy pochewk± zewnêtrzn± w³osa a w³osem w³a¶ciwym. Ten sposób wydzielania nazywamy wydzielaniem holokrynowym. £ój nasyca on warstwê rogow± naskórka maj±c prawdopodobnie znaczenie bakterio i grzybobójcze. Sztuczne odt³uszczanie powierzchni skóry jest bod¼cem do produkcji nowej porcji ³oju. Nadmiar wydzielanego ³oju powoduje przet³uszczanie pow³ok, które nazywamy ³ojotokiem. Natomiast zmniejszone wydzielanie ³oju jest przyczyn± pêkania i sucho¶ci naskórka. U osób starych czynno¶æ gruczo³ów ³ojowych s³abnie zw³aszcza u kobiet.
miêsnie napinaj±ce w³osy
(miêsieñ wyprostowany w³osa)
Miêsieñ ten jest pêczkiem miocytów g³adkich rozci±gaj±cy Sue miêdzy warstw± brodawkowat± skóry a torebk± w³osa poni¿ej gruczo³u ³ojowego. Biegnie on po zewnêtrznej stronie tego gruczo³u. Skurcz tych miê¶ni np. pod wp³ywem zimna powoduje przemieszczenie w³osa do pozycji pionowej i podniesienie naskórka (tzw., gêsia skórka) i wyci¶niêcie ³oju na powierzchniê naskórka. Tylko w³osy przedsionka nosa i rzêsy nie maj± gruczo³ów ³ojowych przyw³o¶nych.
Paznokcie
Paznokieæ sk³ada siê z twardej blaszki (trzonu, cia³a) paznokcia i korzenia paznokcia. Jest on wytworem naskórka. U podstawy blaszki paznokcia znajduje siê jasna przestrzeñ, ograniczona od przodu lini± pó³kolist±. Jest to ob³±czek (pó³ksiê¿yc). Zawiera on drobne pêcherzyki powietrza, za³amuj±ce ¶wiat³o. Jest to widoczny fragment macierzy paznokcia.
Korzeñ paznokcia znajduje siê pod wa³em paznokcia. Wa³ paznokcia jest to fa³d skóry w³a¶ciwej pokryty naskórkiem od zewn±trz i wewn±trz. Warstwa zrogowacia³a tego naskórka pokrywaj±ca jego korzeñ nazywa siê obr±bkiem naskórkowym paznokcia.
Blaszka i korzeñ paznokcia znajduj± siê na ³o¿ysku paznokcia, który sk³ada siê z naskórka (warstwa podstawna i kolczysta)
i tkanki ³±cznej w³a¶ciwej. Ta czê¶æ ³o¿yska paznokcia, która jest pokryta wa³em nazywa siê macierz± paznokcia. Macierz paznokcia ku przodowi przechodzi w korzeñ paznokcia. Paznokieæ wyrasta z macierzy. Pozosta³a czê¶æ ³o¿yska pe³ni tylko funkcje od¿ywcz±. Od strony opuszki palca narasta na paznokieæ zrogowacia³a b³onka naskórkowa zwana obr±bkiem naskórkowym podpaznokciowym.
Paznokieæ ro¶nie od macierzy ku jego wolnemu koñcowi i ma budowê podobn± do naskórka, przy czym sk³ada siê tylko
z warstwy podstawnej, kolczystej i zrogowacia³ej. Jego czê¶æ zrogowacia³± nazywamy p³ytk± paznokcia lub paznokciem w³a¶ciwym. Komórki warstwy zrogowacia³ej tworz± blaszki, których po³o¿enie w miarê przesuwania siê ku przodowi zmienia³o siê z poziomego na bardziej pionowe.
W czê¶ci zrogowacia³ej paznokcia spotykamy liczne zakoñczenia nerwowe.
Wzrost paznokcia trwa nieprzerwanie od 5 miesi±ca ¿ycia p³odowego a¿ do ¶mierci osobnika, ¶rednio 1 mm tygodniowo. Paznokcie u r±k rosn± szybciej ni¿ u stóp. Odrost p³ytki paznokciowej palców r±k trwa 90- 150 dni. U stóp to 2- 3 krotnie d³u¿ej. Szybko¶æ wzrostu paznokcia jest cech± osobnicz± i zmniejsza siê z wiekiem.
Ciê¿kie choroby ogólnoustrojowe (zatrucia, choroby zaka¼ne) mog± spowodowaæ czasowe zatrzymanie wzrostu paznokcia.
W nastêpstwie tego powstaj± na paznokciu poprzeczne bruzdy.
Gruczo³y potowe
Gruczo³ów tych posiadamy bardzo du¿o od 2 do 2 milionów. S± najsilniej rozwiniête na skórze d³oni, jest ich tak ok. 1000/cm2, skórze podeszw, czo³a, pach, przedniej powierzchni tu³owia. Gruczo³y te dzielimy na gruczo³y potowe ma³e (ekrynowe) i gruczo³y potowe du¿e (apokrynowe, zapachowe).
gruczo³y potowe ma³e ekrynowe
Gruczo³ ten sk³ada siê z cewkowej czê¶ci wydzielniczej k³êbkowa to zwiniêtej zbudowanej z walcowatych komórek nab³onkowych le¿±cych na b³onie podstawnej. Pomiêdzy tymi komórkami a b³on± le¿± komórki mioepitelialne, których skurcz powoduje wydostanie siê wydzieliny do ¶wiat³a gruczo³u. Ca³y gruczo³ jest otoczony przez b³onê w³asn±. Czê¶ci wydzielnicze le¿± w warstwie siateczkowatej skóry lub górnych warstwach tkanki podskórnej.
Przewód wyprowadzaj±cy posiada w³asn± ¶cianê, kiedy przechodzi przez skórê w³a¶ciw± a kiedy wchodzi do naskórka traci j± i otoczony jest tylko komórkami naskórka. W naskórku przewód ten ma przebieg krêty, otwiera siê na powierzchni naskórka w zag³êbieniach zwanych porami potowymi.
Wydzielinê gruczo³ów potowych nazywamy potem. Sk³ada siê on g³ównie z wody zawieraj±cej ¶lady bia³ek i lipidów, jony sodowe, potasowe i chlorkowe, mocznik, amoniak, kwas moczowy i witamina C. ma on obojêtne lub s³abo kwa¶ne pH. Wytwarzanie potu jest wa¿nym elementem uk³adu termoregulacyjnego cia³a.
gruczo³y potowe du¿e
Gruczo³y te wystêpuj± w skórze pod pachami, pachwinach, brodawkach sutkowych, w przedsionku nosa, skórze moszny
i warg sromowych du¿ych i otoczeniu odbytu, powiekach oraz przewodach s³uchowych zewnêtrznych jako gruczo³y woskowinowe.
S± to gruczo³y o budowie cewkowatej. Ich komórki wydzielaj± w sposób apokrynowy tzn. wydzielina gromadzi siê w szczycie komórki a nastêpnie odrywa siê wraz z czê¶ci± szczytow± komórki. Czê¶ci wydzielnicze znajduj± siê w warstwie siateczkowatej skóry lub na granicy skórno- podskórnej. Ich przewody odprowadzaj±ce uchodz± miêdzy w³osem w³a¶ciwym a pochewk± zewnêtrzn± zwykle powy¿ej uj¶cia gruczo³u ³ojowego.
Pot wydzielany prze te gruczo³y ma znacznie wiêcej bia³ek ni¿ zwyk³y pot oraz substancje wonne. Wydzielina ta jest lepka i ma wygl±d mleka. Gruczo³y te zaczynaj± wydzielaæ w chwili osi±gniêcia dojrza³o¶ci p³ciowej a przestaj± wydzielaæ w wieku
Gruczo³ sutkowy
Gruczo³ mlekowy jest zmodyfikowanym parzystym gruczo³em skórnym powsta³ym przez wypuklenie siê w g³±b skóry naskórka wzd³u¿ linii mlecznej.
W momencie urodzenia istnieje brodawka sutka z prostym systemem przewodów odprowadzaj±cych. W okresie dojrzewania p³ciowego pod wp³ywem wzrastaj±cego stê¿enia estrogenów powiêksza siê masa gruczo³u sutkowego. Pocz±tkowo polega to na wzro¶cie ilo¶ci tkanki t³uszczowej oraz istoty miêdzykomórkowej tkanki ³±cznej w³a¶ciwej. Potem dochodzi do rozwoju systemu przewodów wyprowadzaj±cych, którego odga³êzienia wnikaj± do tkanki t³uszczowej i ³±cznej w³a¶ciwej.
Budowa ogólna
• Mi±¿sz gruczo³u mlekowego jest zbudowany z 12- 20 wyra¼nych p³atów, z których ka¿dy sk³ada siê z uk³adu przewodów odprowadzaj±cych z oddzielnym uj¶ciem na brodawce sutka. Przewody te s± zatopione w tkance t³uszczowej z przegrodami w³óknisto- kolagenowymi. Przegrody te przyczepiaj± siê do skóry za pomoc± wi±zade³ zawieszaj±cych, a z drugiej strony przyczepiaj± siê do powiêzi pokrywaj±cej miêsieñ piersiowy.
Brodawka sutka
• Brodawka to okr±g³y, wzniesiony obszar zmodyfikowanej skóry z nieznacznie pofa³dowanym naskórkiem, zawieraj±cym liczne melanocyty oraz keratynocyty zawieraj±ce wiele ziaren melaniny (powoduje to jej ciemniejsze zabarwienie). Znajduje siê tu wiele zakoñczeñ czuciowych. Pod naskórkiem znajduje siê tkanka ³±czna w³a¶ciwa zawieraj±ca liczne miocyty g³adkie, które siê uk³adaj± wokó³ przewodów mleko no¶nych i ich zatok. Pod wp³ywem impulsów nerwowych lub dzia³ania oksytocyny (wydzielania w pobudzeniu p³ciowym lub mechanicznym dra¿nieniu) miocyty te kurcz± siê i powoduj± sztywnienie brodawki (wzwód).
• Brodawka jest otoczona przez otoczkê brodawki stanowi±c± zmodyfikowan± skórê i zawieraj±ca du¿e gruczo³y ³ojowe i zmodyfikowane gruczo³y mlekowe Montgomery’ego (maj± budowê po¶redni± miêdzy gruczo³em potowym a mlekowym). Uj¶cia tych gruczo³ów tworz± na powierzchni otoczki niewielkie wynios³o¶ci. Otoczka równie¿ wykazuje wzmo¿on± pigmentacjê.
• Na szczycie brodawki sutka znajduje siê 12-20 ma³ych otworków stanowi±cych uj¶cia du¿ych przewodów odprowadzaj±cych brodawki.
Uk³ad przewodów wyprowadzaj±cych
• W tkance ³±cznej zatopione s± du¿e przewody mlekono¶ne (15-20 tyle ile p³atów), które ku obwodowi rozga³êziaj± siê na wiele mniejszych przewodów. Przewody te uchodz± do brodawki sutka, gdzie siê rozszerzaj± tworz±c zatoki mlekono¶ne i uchodz± oddzielnie przez otwory mlekowe na powierzchni brodawki sutka.
• Ka¿dy przewód jest wy¶cielony nab³onkiem sze¶ciennym lub walcowatym i otoczony przez komórki mioepitelialne w wokó³ jest lu¼na tkanka ³±czna z naczyniami krwiono¶nymi.
Czê¶æ wydzielnicza
• Uk³ad przewodów odprowadzaj±cych koñczy siê gronkiem ¶lepo zakoñczonych przewodzików koñcowych (pêcherzyki) tworz±cych p³acik gruczo³u mlekowego (gronko wraz z przewodem).
• Przewody koñcowe s± zatopione w lu¼nej tkance ³±cznej, bogatej w naczynia w³osowate. A tkanka ta jest otoczona przez bardziej zbit± tkankê ³±czn± i t³uszczow±.
Zmiany w czasie ci±¿y
• W czasie ci±¿y dochodzi do gwa³townego rozrostu (pod wp³ywem estrogenów, progesteronu i prolaktyny) nab³onka przewodów. Komórki dziel± siê intensywnie, zwiêksza siê liczba i rozmiary odga³êzieñ przewodów mlekono¶nych. Powstaje wiele nowych pêcherzyków wydzielniczych, wielko¶æ istniej±cych zwiêksza siê gwa³townie. Tkanka t³uszczowa zanika a tkanka ³±czna tworzy zr±b podtrzymuj±cy rozro¶niêty system przewodów i pêcherzyków. Zawiera ona wiele limfocytów, plazmocytów i naczyñ krwiono¶nych.
• Bezpo¶rednio po porodzie rozpoczyna siê produkcja (pod wp³ywem prolaktyny) i wydalanie mleka (pod wp³ywem oksytocyny). Mleko to p³yn bogaty w t³uszcz, bia³ka (kazeina i IgA- odporno¶æ), wêglowodany (laktoza) oraz jony wapnia, witaminy itd.
Uk³ad krwiono¶ny
Jest g³ównym uk³adem przenosz±cym tlen i dwutlenek wêgla, substancje od¿ywcze i produkty przemiany materii, komórki obronne, hormony i wiele innych wa¿nych substancji.
Typy kr±¿enia krwi:
• Obwodowe kr±¿enie to przenosi utlenion± krew z lewej komory serca têtnicami do wszystkich narz±dów i tkanek cia³a
i z powrotem krew odtlenown± ¿y³ami do prawego przedsionka serca.
• P³ucne kr±¿enie to przenosi odtlenowan± krew z prawej komory serca têtnicami p³ucnymi do p³uc i z powrotem utlenowan± krew ¿y³ami p³ucnymi do lewego przedsionka serca.
• Wrotne kr±¿enie to polega na po³±czeniu ze sob± dwóch sieci naczyñ w³osowatych poprzez ¿y³ê. Jest ono niezale¿ne od akcji serca.
Serce
Jest workiem miê¶niowo- ³±cznotkankowym pe³ni±cym funkcjê pompy, która uruchamia krew. Zbudowane jest z 4 jam: dwóch przedsionków (otrzymuj± krew z ¿y³ kr±¿enia obwodowego i p³ucnego) oraz dwóch komór (t³ocz± krew do têtnic kr±¿enia obwodowego i p³ucnego). ¦ciana serca zbudowana jest z trzech warstw:
• Nasierdzia (blaszka trzewna osierdzia) znajduje siê na zewn±trz
• Miêsieñ sercowy znajduje siê w ¶rodku
• Wsierdzie znajduje siê od wewn±trz i ma bezpo¶redni kontakt z krwi±
Szkielet serca
Zbudowany jest z tkanki ³±cznej w³a¶ciwej zbitej i s³u¿y jako wzmocnienie mechaniczne i miejsce ustalenia miê¶ni. Sk³ada siê on z:
• Przegrody b³oniastej miêdzykomorowej (tworzy przegrodê miêdzy praw± i lew± komor±)
• Pier¶cieni w³óknistych (tworz± przegrodê miêdzy przedsionkami i komorami i otaczaj± uj¶cia przedsionkowo- komorowe)
• Trójk±tów w³óknistych (znajduj± siê w miejscu zetkniêcia pier¶cieni w³óknistych)
Zastawki serca
S± zbudowane z czê¶ci ¶rodkowej bêd±cej przed³u¿eniem pier¶cienia w³óknistego pokrytej zewn±trz wsierdziem.
• Zastawki przedsionkowo- komorowe lewa i prawa znajduj± siê miêdzy przedsionkami i komorami, zapobiegaj± cofaniu siê krwi z komór w czasie ich Skórczu. Lewa jest zwana dwudzieln± (ma dwa p³atki), prawa trójdzieln± (ma trzy p³atki)
• Zastawka têtnicy p³ucnej (miêdzy praw± komor± a têtnic± p³ucn±) i zastawka aortalna (miêdzy lew± komor± a aort±) zapobiegaj± siê cofaniu krwi do komór na koñcu ich skurczu.
Wsierdzie
Wy¶ciela wszystkie 4 jamy serca i jest przed³u¿eniem b³ony wewnêtrznej du¿ych naczyñ odchodz±cych od serca. Sk³ada siê z:
• ¦ródb³onka nab³onek jednowarstwowy p³aski
• Pod¶ródb³onkowej warstwy lu¼nej tkanki ³±cznej
• Warstwy miê¶niowo- sprê¿ystej (miocyty g³adkie, w³ókna kolagenowe i sprê¿yste) gruba
• Warstwa podwsierdziowa (³±cz±ca wsierdzie ze ¶ródsierdziem) zawiera w³ókna kolagenowe, liczne naczynia krwiono¶ne i komórki tkanki t³uszczowej
¦ródsierdzie
Zbudowane z tkanki miê¶niowej poprzecznie pr±¿kowanej serca i ma³ej ilo¶ci tkanki ³±cznej w³a¶ciwej lu¼nej z naczyniami krwiono¶nymi tworz±cych miêsieñ sercowy. To najgrubsza warstwa serca.
Grubo¶æ ¶ródsierdzia jest wiêksza w ¶cianie komór ni¿ przedsionków. W przedsionku miê¶nie maj± przebieg ³ukowaty (miêdzy ³ukami wsierdzie styka siê z nasierdziem).
W ¶cianie komór miê¶nie u³o¿one s± w warstwy. Warstwa podwsierdziowa tworzy miê¶nie brodawkowate stercz±ce do ¶wiat³a serca i napinaj±ce p³atki zastawek serca (przy³±czaj± siê do nich za pomoc± strun ¶ciêgnistych). Grubsze warstwy miê¶nia sercowego maj± przebieg spiralny i powoduj± opró¿nianie komór z krwi.
Nasierdzie
Zbudowane jest z tkanki ³±cznej w³a¶ciwej z licznymi naczyniami krwiono¶nymi i nerwami pokrytej nab³onkiem surowiczym (nab³onek jednowarstwowy p³aski) zwany mezotelium.
Osierdzie
£±cznotkankowy worek, w którym znajduje siê serce. Sk³ada siê z:
• Warstwy surowiczej od strony serca zbudowanej z tkanki ³±cznej i pokrytej nab³onkiem surowiczym
• Warstwy zewnêtrznej zbudowanej z tkanki ³±cznej w³a¶ciwej
Uk³ad przewodz±cy serca
Serce kurczy siê niezale¿nie od naszej woli bij±c oko³o 70razy na minutê. Rytmiczne skurcze przedsionków i komór serca s± niezale¿ne od pobudzenia nerwowego. S± one wynikiem impulsów powstaj±cych w samym sercu. Natomiast w³ókna uk³adu autonomicznego mog± kontrolowaæ prêdko¶æ bicia serca (uk³ad przywspó³czulny zwalnia a wspó³czulny przy¶piesza skurcze serca).
Bod¼ce wywo³uj±ce skurcz miê¶nia sercowego powstaj± w wê¼le zatokowo- przedsionkowym. Od niego zale¿y rytm skurczu przedsionków jest on rozrusznikiem serca impulsy nastêpnie rozprzestrzeniaj± siê wzd³u¿ komórek miê¶niowych przedsionka do wêz³a przedsionkowo- komorowego. Wêze³ ten inicjuje skurcz bocznych czê¶ci komór a impuls przechodzi dalej pêczkiem Hisa oraz praw± i lew± jego odnog± zwanych równie¿ w³óknami Purkiniego. W ten sposób impuls dociera do najdalszych czê¶ci miê¶ni komór.
Uk³ad ten jest zbudowany z komórek miê¶niowych podobnych do komórek miê¶nia sercowego. Ró¿ni± siê one tym ¿e nie maja wstawek, maj± bardzo niewiele miofibryli i nie maj± pr±¿kowania.
Naczynia krwiono¶ne
Sk³adaj± siê z trzech warstw:
• B³ony wewnêtrznej jest ona pokryta ¶ródb³onkiem (nab³onek jednowarstwowy p³aski) le¿±cym na b³onie podstawnej. Pod ni± le¿y warstwa w³ókien kolagenowych i sprê¿ystych (czasami tworz±cych b³onê sprê¿yst± wewnêtrzn±)
• B³ony ¶rodkowej zbudowanej z komórek miê¶niowych g³adkich i w³ókien sprê¿ystych
• B³ony zewnêtrznej (przydanki) zbudowana jest g³ównie z w³ókien kolagenowych, czasami zawiera miocyty g³adkie. Zawiera równie¿ naczynia naczyñ zaopatruj±ce naczynia w krew.
Têtnice
Dzielimy je na trzy rodzaje:
Têtnice sprê¿yste to aorta i jej g³ówne odga³êzienia oraz têtnica p³ucna.
• Maj± one cienk± ¶cianê i du¿± ¶rednicê.
• B³ona wewnêtrzna jest gruba, sk³ada siê ze ¶ródb³onka, pod¶ródb³onkowej tkanki ³±cznej i grubiej b³ony sprê¿ystej wewnêtrznej.
• B³ona ¶rodkowa jest najgrubsz± b³on±, sk³ada siê z b³on sprê¿ystych, miêdzy którymi le¿± miocyty g³adkie.
• B³ona zewnêtrzna zwykle grubsza ni¿ b³ona wewnêtrzna.
Têtnice miê¶niowe ¶redniego kalibru.
• B³ona wewnêtrzna ma trzy warstwy ¶ródb³onek z b³on± podstawn±, warstwê po¶rednio (w³ókna kolagenowe sprê¿yste i miocyty g³adkie), b³on± sprê¿yst± wewnêtrzn± (w³ókna sprê¿yste).
• B³ona ¶rodkowa sk³ada siê z 30-40 warstw miê¶ni g³adkich u³o¿onych okrê¿nie.
• B³ona zewnêtrzna oddzielona jest od b³ony ¶rodkowej b³on± sprê¿yst± zewnêtrzn±.
Têtniczki i ma³e têtnice
• B³ona wewnêtrzna sk³ada siê ze ¶ródb³onka i cienkiej warstwy pod¶ródb³onkowej.
• B³ona ¶rodkowa sk³ada siê z kilku (1-4) warstw miocytów g³adkich.
• B³ona zewnêtrzna cienka.
Naczynia w³osowate
Stanowi± ok. 99%masy krwiono¶nego uk³adu naczyniowego. W sk³ad ich ¶ciany wchodzi ¶ródb³onek z b³on± podstawn± oraz perycyty czyli komórki przydanki. Wyró¿nia siê trzy rodzaje naczyñ w³osowatych:
• Ci±g³e komórki ¶ródb³onka ¶ci¶le do siebie przylegaj±, b³ona podstawna jest ci±g³a. Naczynia te s± trudno przepuszczalne.
• Porowate maj± liczne pory w cytoplazmie komórek ¶ródb³onka. B³ona podstawna czêsto zawiera otwory (jest nieci±g³a). S± dobrze przepuszczalne (¶ledziona, szpik kostny).
• Zatokowe maja odstêpy miêdzy komórkami ¶ródb³onka i pory w cytoplazmie tych komórek a b³on± podstawn± ma wiele otworów. S± bardzo przepuszczalne (w±troba, ¶ledziona, szpik kostny, gruczo³y wydzielania wewnêtrznego).
¯y³y
Od têtnic ró¿ni± siê tym, ¿e maj± wiêksze ¶wiat³o i cieñsz± ¶cianê, du¿e ¿y³y maj± zastawki.
¯y³y du¿e wys³ane s± ci±g³ym ¶ródb³onkiem. Warstwa pod¶ródb³onkowa i b³ona ¶rodkowa s± cienkie. B³ona ¶rodkowa zbudowana jest z miocytów g³adkich i tkanki ³±cznej w³a¶ciwej. B³ona zewnêtrzna zbudowana jest z tkanki ³±cznej w³a¶ciwej i nielicznych miocytów g³adkich.
¯y³y ¶rednie zbudowane z trzech b³on, których ¶rodkowa jest najcieñsza(miocyty g³adkie i tkanka ³±czna) a zewnêtrzna najgrubsza (tkanka ³±czna w³a¶ciwa).
¯y³y ma³e i ¿y³ki ma³e s± zbudowane tak jak ¶rednie a ¿y³ki jak naczynia w³osowate zatokowe.
Zastawki ¿ylne
Zastawki to s± sfa³dowania wewnêtrznej b³ony ¿y³y, których zr±b sk³ada siê z tkanki ³±cznej w³a¶ciwej zawieraj±cej du¿o w³ókien kolagenowych i sprê¿ystych pokrytych ¶ródb³onkiem. Nie ma w nim miocytów g³adkich, które skupiaj± siê u nasady zastawek, naprê¿aj±c je lub zwalniaj±c. Szczególnie du¿o zastawek jest w ¿y³ach dolnej czê¶ci cia³a. Zapobiegaj± one cofaniu siê krwi ¿ylnej. |
|